Podstawowe zasady bezpieczeństwa rowerzysty na drodze
Z roku na rok na naszych ulicach przybywa rowerzystów. Rower kojarzy się z niezależnością, oszczędnością pieniędzy i czasu, a także wysiłkiem fizyczny, który pozwoli nam poprawić kondycję i zadbać o zdrowie. Jednak wsiadając na rower, należy pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. To podstawa. Brak prawa jazdy nie zwalnia rowerzystów z obowiązku znajomości zasad ruchu drogowego, dlatego warto je poznać. Statystyki wypadków pokazują, że wraz ze wzrostem liczby rowerów, rośnie również liczba ofiar wśród cyklistów. W krajach Unii Europejskiej 8% wszystkich ofiar wypadków stanowią właśnie rowerzyści. W Polsce co 10 osoba ginąca na drodze to rowerzysta. Zatem jak bezpiecznie i zgodnie z zasadami ruchu drogowego jeździć rowerem? Jak powinien zachowywać się cyklista na drodze, aby zminimalizować ryzyko wypadku z jego udziałem?
1. Rowerzysta a Kodeks drogowy – rowerzysta to kierujący, i tak jak każdy uczestnik ruchu drogowego jest zobowiązany do przestrzegania przepisów. Zatem musimy stosować się do znaków i sygnałów drogowych, poleceń i sygnałów osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego. W przypadku naruszenia tych przepisów możemy otrzymać grzywnę w postaci mandatu karnego, a nawet stanąć przed Sądem. Musimy też pamiętać, że nie wolno nam jeździć na rowerze po alkoholu lub innych środkach odurzających. W trakcie jazdy – tak samo jak kierowcy – nie możemy korzystać z telefonu, który musimy trzymać w ręce.
2. Ścieżka rowerowa – to właśnie po niej rowerzysta ma obowiązek się poruszać. Ścieżki rowerowe są specjalnie zaprojektowane dla cyklistów – jeśli więc w pobliżu jest ścieżka, nie jedźmy chodnikiem ani ulicą.
Co zrobić jednak w sytuacji, gdy ścieżki nie ma? Jechać chodnikiem? A może ulicą? Każdy rowerzysta powinien wiedzieć, że po chodniku może jeździć rowerem tylko w określonych sytuacjach. Po pierwsze, kiedy panują złe warunki atmosferyczne zagrażające bezpieczeństwu, np. pada śnieg, deszcz, wieje silny wiatr, jest duża mgła itp. Po drugie, po chodniku możemy jechać, gdy opiekujemy się rowerzystą, który nie ukończył jeszcze 10 lat. Po trzecie, muszą być spełnione trzy warunki, a mianowicie: chodnik jest szeroki przynajmniej na 2 metry, samochody na jezdni poruszają się z prędkością 50 km/h lub więcej, a do tego nie ma oddzielnego pasa lub ścieżki dla rowerzystów. Jeśli te warunki nie będą spełnione, a mimo to będziemy jechać rowerem po chodniku to narażamy sie na mandat.
3. Odpowiednie zachowanie na drodze.
- Jeśli jedziemy chodnikiem, musimy pamiętać, że to przede wszystkim miejsce przeznaczone dla pieszych, dlatego musimy na nich uważać. Należy jechać powoli, aby nie stwarzać zagrożenia dla pieszych i przede wszystkim nie przeganiać ich z chodnika i zmuszać, aby schodzili na bok.
- Jadąc ścieżką rowerową również warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim należy pamiętać, że na ścieżce rowerowej – tak samo jak na ulicy – obowiązuje ruch prawostronny. Po drugie unikajmy jazdy parami obok siebie, ponieważ będziemy blokować przejazd innym. Nie wyprzedzajmy też innych uczestników ruchu, gdy z naprzeciwka ktoś jedzie. Bardzo istotne jest też to, aby zachować ostrożność na skrzyżowaniach. I tu uwaga – jadąc na wprost ścieżką rowerową, mamy pierwszeństwo przed zajeżdżającym nam drogę samochodem, jednak warto zastosować zasadę ograniczonego zaufania, gdyż kierowcy nie zawsze pamiętają, żeby przepuścić rowerzystę lub najzwyczajniej na świecie mogą nas nie zauważyć.
- Jazda rowerem po ulicy wymaga od nas znajomości przepisów Kodeksu drogowego. Trzymajmy się boku, aby nie blokować ruchu. Jeśli zamierzamy skręcić, musimy to zasygnalizować wyciągnięciem ręki. Aby być widocznym na drodze nie zapominajmy o włączeniu świateł i zaopatrzeniu się w odblaski. To znacznie poprawia widoczność rowerzysty na drodze, a tym samym zmniejsza ryzyko kolizji. Używajmy też kasków rowerowych. Światowa Organizacja Zdrowia i Unia Europejska promują ich używanie. Szacuje się, że używanie kasku może zmniejszyć ryzyko urazów głowy i mózgu nawet do 88% w przypadku poważnego uderzenia.
4. Jazda po pasach dla pieszych. Jeśli obok pasów nie ma ścieżki rowerowej to niestety jesteśmy zobowiązani do tego, aby zejść z roweru i go przeprowadzić przez przejście. Niestety wielu rowerzystów tego nie robi przez co stwarza zagrożenie nie tylko dla pieszych, ale też dla samych siebie. Wjeżdżając z dużą prędkością na przejście dla pieszych, kierowca może nas po prostu nie zauważyć. Pamiętajmy, że jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych zagrożona jest karą grzywny w wysokości 100 zł.
5. Jazda pod prąd. Niby zasada oczywista, ale jednak nagminnie łamana przez rowerzystów i może grozić wypadkiem.
6. Blokowanie drogi. Na przykład wspomniana wcześniej jazda parami obok siebie. Dotyczy to również zatrzymywania się na środku ścieżki rowerowej, czy też pozostawiania roweru w wąskich przejściach.
7. Aby na drodze czuć się bezpiecznie warto też zadbać o swój sprzęt. Najważniejsze to dobrać rodzaj kół do swoich potrzeb oraz warunków atmosferycznych. Pamiętajmy też o prawidłowej pozycji i dopasowaniu wysokość naszego siodełka. Oprócz tego rower powinien być wyposażony w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec, sygnał dźwiękowy i światła.
Stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, kultura oraz szacunek do pozostałych uczestników ruchu drogowego to elementy, które pozwolą na bezpieczne poruszanie się nie tylko rowerzystów, ale również kierujących innymi pojazdami oraz pieszych.
Brak komentarzy.