Napoje izotoniczne a napoje energetyczne
Intensywny wysiłek fizyczny wymaga właściwego dostarczania odpowiednich mikroelementów i witamin, by organizm mógł dobrze się zregenerować. W przypadku jazdy na rowerze jest to niezwykle istotne, bo nieodpowiednie uzupełnianie płynów może powodować trudności z dalszą jazdą. Sklepowe półki wypełnione są po brzegi różnymi napojami, których zadaniem jest podnoszenie wydajności i osiąganie lepszych wyników. Najczęściej amatorzy jednośladu zastanawiają się pomiędzy napojem izotonicznym a energetycznym. Czym one się różnią? Czy dla rowerzysty lepszy będzie izotonik, czy energetyk? Poniżej krótka charakterystyka obu specyfików.
Napój izotoniczny i energetyczny – różnice
Każdy napój izotoniczny powinien optymalnie nawadniać organizm. Zgodnie z normami unijnymi jego kaloryczność nie może przekroczyć 35 kalorii, a zawartość sodu – 115 mg/100 ml. W takich napojach jest niewiele cukru, około 7 gramów na 100 ml. Ponadto taki napój nie zawiera kofeiny, posiada natomiast cenny magnez, potas i witaminy, które przydają się zwłaszcza przy dłuższej jeździe na rowerze. Taki skład nie gwarantuje pobudzenia, ale potrzebne nawodnienie. W przypadku napojów energetycznych jest odwrotnie – zapewniają skok energii, ale nie zastąpią wody i nie zagwarantują nawodnienia. Produkty te są dosładzane i mają nawet 12 gr cukrów w 100 ml. Zwartość kofeiny zbliżona jest do małej kawy. W składzie znajduje się też tauryna, która może przyspieszyć odnowę mięśni oraz witaminy z grupy B. Zbyt częste picie energetyków w większych ilościach można doprowadzić do odwodnienia, podobnie jak czyni kawa czy herbata. A tak duża jednorazowa dawka kofeiny sieje spustoszenie w całym organizmie.
Na korzyść napojów izotonicznych przemawia obecność w nich potasu i magnezu, które są niezwykle potrzebne dla osób regularnie uprawiających sport. Podczas dłuższych treningów rowerowych taki napój pozwoli na bardziej efektywny nawodnienie oraz smakuje znacznie lepiej niż woda. Natomiast energetyk powinien być ratunkiem w razie braku energii. Jedna puszka może zapewnić siłę, by dojechać do domu. Jednak częste stosowanie tych specyfików nie jest zalecane. Wysokie stężenie kofeiny prowadzi do zaburzenie pracy serca i kłopotów z układem krążenie. Poza tym mogą pojawić się problemy z koncentracją i silne bóle głowy. Ich skład negatywnie wpływa na płód oraz osoby w wieku dojrzewania, dlatego w wielu krajach napoje energetyczne zakazane są dla osób niepełnoletnich oraz kobiet w ciąży. Niekorzystny wpływ na wątrobę oraz pracę układu oddechowego i nerwowego nie sprzyja rowerowym treningom. Dlatego też po napoje energetyczne należy sięgać w ostateczności, a napoje izotoniczne powinny znaleźć się w każdym bidonie przy dłuższej wyprawie rowerowej lub na maratonie indoor cycling.
Brak komentarzy.