Na co zwrócić uwagę, kupując miejski rower elektryczny?
Miejskie rowery elektryczne w krajach Zachodniej Europy są obecne na drogach od wielu lat. Szczególnie na górzystych i ciepłych terenach, jak Izrael czy Włochy, stanowią jeden z podstawowych sposobów przemieszczania się. Powoli moda na elektryczne rowery wchodzi do Polski. Taki jednoślad dostarcza mnóstwa frajdy i jednocześnie wymaga minimalnego wysiłku podczas jazdy. Na co należy zwrócić uwagę, kupując taki sprzęt na codzienny, miejski użytek?
Przede wszystkim – bateria
Dobry rower musi mieć bardzo wydajną baterię, która pozwoli na długie wycieczki bez konieczności ładownia. Wytrzymała bateria nie zaskoczy podczas drogi do pracy, dlatego absolutne minimum to 6 amperogodzin, choć na rynku są dostępne także takie, które wytrzymują aż 11 godzin na jednym ładowaniu. Oczywiście takie jednoślady są znacznie droższe, gdyż wymagają specjalnego akumulatora litowo-jonowego. Lekki i wytrzymały akumulator pozwoli cieszyć się z jazdy również najmłodszym rowerzystom.
Dobrze zamontowany silnik
Silnik to serce roweru, a w przypadku eklektyczne bardzo ważne jest, jak jest on zamontowany. Może znajdować się centralnie, czyli tam gdzie korby i suporty, co gwarantuje największy komfort podczas jazdy. Takie umiejscawianie dobrze rozkłada masę silnika, a przez to jest mniej awaryjny. Rowery z centralnie zamontowanym silnikiem są droższe, tańsze wersje mają silnik o z przodu lub z tyłu. Jednak taki jednoślad trudniej się prowadzi.
Właściwe dobrany typ roweru
Sklepy oferuje szereg różnych rodzajów rowerów – jeden sprawdzają się na krótkie przejażdżki, innymi można bardzo wygodnie jeździć kilka godzin bez przerwy. Takim rowerem jest rower trekingowy, który dodatkowo posiada specjalne błotniki oraz wspomagany napęd elektryczny. Tradycyjny elektryczny rower miejski najlepiej sprawdzi się do jazdy po ścieżce rowerowej lub płaskiej nawierzchni. Słabszy napęd nie sprawdzi się w przypadku większych podjazdów.
Zwróć uwagę na dodatki
Eklektyczny rower miejski jak każdy rower posiada przerzutki. Najczęściej są to przerzutki zewnętrzne, ale lepsza jest opcja zintegrowanych z piastą, gdyż rzadziej się psują i łatwiej je obsługiwać. Błotniki także mają znacznie, gdyż ochronią ubranie przed zabrudzeniem podczas dojazdu do pracy w okresie jesiennym. Kolejnym cennym dodatkiem jest osłona na łańcuch, dzięki której unikniemy dużego zabrudzenia tej ważnej częsci oraz uszkodzeń podczas jazdy. Rower miejski powinien też posiadać wygodny bagażnik oraz wiklinowy koszyk na miejskie zakupy. Wszystko to wpływa na funkcjonalność całego roweru.
Brak komentarzy.