Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?
Jeżeli jesteś fanem rowerów, a jednocześnie rodzicem, na pewno nie możesz się już doczekać czasu, gdy podzielisz się pasją z dzieckiem. Nauka jazdy na rowerze to jedno z wyraźniejszych wspomnień z dzieciństwa, a do tego daje nam umiejętność wykorzystywaną i rozwijaną później aż do końca życia. Dlatego warto tę przygodę rozpocząć we właściwy sposób, tak aby od samego początku rower dobrze kojarzył się dziecku. W tym artykule wyjaśniamy, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze.
Kiedy rozpocząć naukę jazdy na rowerze?
Poprzednie pokolenie wsadzało swoje pociechy na rowery dosyć późno. Często było tak, że pierwszy jednoślad otrzymywało się na Komunię Świętą i wtedy też dopiero zaczynała się bicyklowa przygoda. Jednak w przypadku nauki jazdy na rowerze obowiązuje zasada, że im wcześniej, tym lepiej. Oczywiście dobierając odpowiedni sprzęt oraz dostosowując czas rozpoczęcia treningu oraz jego tryb do preferencji dziecka. To zasada, którą jeszcze powtórzymy – nauka jazdy na rowerze ma być dla dziecka frajdą, a nie przykrym obowiązkiem. Jeśli nie będzie zabawy, nasza pociecha może się po prostu zniechęcić i na jakiś czas zablokować.
Z tego względu, że obecnie asortyment rowerków dla dzieci jest ogromny, nie ma problemu z tym, aby rozpocząć naukę bardzo wcześniej, nawet w wieku 2-3 lat. Wymaga to jednak zastosowania rowerka biegowego, w którym dziecko z łatwością może się cały czas podpierać oraz nie musi wykonywać rotacyjnego ruchu wymaganego przy pedałowaniu.
Jak wybrać rower dla dziecka?
Najważniejsza zasada, to wybranie rowerka pod konkretne dziecko, a nie pod grupę wiekową. Każde dziecko jest inne – rośnie w innym tempie, ma inne proporcje ciała. Dlatego nic nie zastąpi przymierzenia się przed zakupem. Do tego warto zainwestować w sprzęt, który będzie miał aluminiową ramę. Lżejszy rowerek ułatwi dziecku jazdę, a do tego będzie dla niego mniejszym zagrożeniem przy upadkach.
Jak ustawić dziecku rower?
Siodełko w normalnym rowerku powinno być nieco wyżej niż w rowerze biegowym. Dziecko nadal musi mieć możliwość podparcia się, jednak należy pamiętać, że pedały są wyżej i przy zbyt nisko opuszczonym siedzisku trudno będzie prawidłowo pedałować. Warto też pamiętać o dodatkach do roweru, takich jak dzwonek lub klakson, zawieszki, nakładki – część z nich to kwestia bezpieczeństwa, a część to elementy, które sprawią, że maluch bardziej polubi swój pojazd. A gdy go polubi, chętniej będzie uczył się jeździć.
Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?
Istnieje kilka sposobów używanych w celu nauczenia dziecka jeżdżenia rowerem. Popularne są kije montowane z tyłu, dzięki którym rodzic może przytrzymać rowerek i uchronić dziecko przed upadkiem. Niestety nie jest to zbyt dobre rozwiązanie, ponieważ nie wyrabia u młodego cyklisty nawyku podpierania się nogami. Może pomóc nauczyć samej jazdy, jednak jednocześnie wyrobi złe nawyki, które później trzeba będzie zwalczać. Lepszym rozwiązaniem wydają się już boczne kółka. Te należy jednak zamontować tak, aby dotykały powierzchni tylko przy przechylaniu – ich zadaniem nie jest utrzymywanie roweru w pozycji pionowej (to zadanie dziecka), ale zabezpieczenie go przed upadkami.
Jeśli dziecko jeździło na rowerku biegowym i radziło sobie na nim dobrze, to jest spora szansa, że przesiadka na rower z pedałami pójdzie bardzo szybko. Zanim dojdzie do jazdy, można poćwiczyć w miejscu trzymanie równowagi i podpieranie się przy przechyłach – wystarczy przytrzymywać rower z dzieckiem, a następnie puszczać, tak aby nasza pociecha sama mogła asekurować przechylanie się. Dobrym pomysłem są też zjazdy z jakiejś niezbyt stromej pochyłości – pozwolą nauczyć się trzymania równowagi. Później wystarczy dołożyć do tego pedałowanie i mamy gotowego nowe rowerzystę.
Asekurując dziecko na rowerze, można je przytrzymywać za ubranie lub siodełko. Nie warto instalować w tym celu kijka. Nie można też zapomnieć o bezpieczeństwie. Kask to podstawa i powinniśmy od początku przyzwyczajać naszego potomka do tego, że na rowerze jeździ się zawsze w kasku. Poza tym w fazie nauki można używać ochraniaczy na kolana, aby uniknąć podrapań i obić.
Brak komentarzy.