Jak jazda na rowerze wpływa na zdrowie?
Jazda na rowerze to przyjemność i doskonały sposób na aktywność fizyczną. Regularne korzystanie z jednośladu pozytywnie wpływa na działanie wiele narządów wewnętrznych oraz wspomaga dietę odchudzającą. Co ważne, na rowerze poruszać się może każdy, dopasowując tempo i ukształtowanie terenu do własnych możliwości. Dzięki temu trening jest bezpieczny i niejednorodny. A jak konkretnie jazda na rowerze działa na nasz organizm? Poniżej krótkie wyjaśnienie dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się nad najlepszą formą na systematyczne ćwiczenia.
Lepsze przyswajanie tlenu
Najwyższy poziom absorbcji tlenu następuje około 20 roku życia. Wysoki wskaźnik utrzymuje się przez kolejnych pięć lat, po czym zaczyna szybko spadać. Osoby po czterdziestce przyswajają nawet 90 proc. mniej tlenu niż 20 lat wcześniej. Ten bardzo szybki proces można spowolnić regularne jeżdżenie na rowerze, które zapewni wszystkim komórką naszego organizmu odpowiednia porcję tlenu.
Mniejsza waga i lepsza równowaga
Jeżdżąc na rowerze wspomagamy nasz metabolizm, dzięki czemu proces przemiany materii odbywa się szybciej, a to ułatwia spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej. W połączniu ze zbilansowaną dietą można spodziewać się szybkiego efektu w postaci szczupłej sylwetki. Ponadto treningi rowerowe pozwalają również uzyskać cenną lekkość. Mamy lepszą świadomość własnego ciała, a dzięki poprawie motoryczności i równowagi, poprawia się też nasza postawa.
Serce jak dzwon
Rower jest świetnym narzędzie nie tylko do gubienie dodatkowych kilogramów, ale usprawnienie pracy narządów wewnętrznych. Regularne aktywność na rowerze znacząco ogranicza ryzyko powstania miażdżycy, gdyż pozytywnie wpływa na pracę układu krążenia. Serce rowerzysty pracuje wydajniej, gdyż obniża się wartość tętna spoczynkowego, a to zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zawału czy udaru.
Silne mięśnie i mocne kości
Setki pokonanych na rowerze kilometrów sprawią, że nasze nogi będą mocne i bardzo wytrzymałe. A takie treningi nie obciążają stawów, ani kręgosłupa, dlatego nawet osoby z nadwagą mogą śmiało pokonywać dłuższe trasy. Rower jest też najlepszym rozwiązaniem na ćwiczenia rekonwalescyjne po przebytych urazach czy chorobach. Ponadto doskonale wpływa na nasze kości, które narażone są na osteoporozę, a systematyczne przejażdżki jednośladem mogą uchronić nas przed nieprzyjemnymi dolegliwościami.
Z korzyścią dla naszych oczu
Jeżdżąc na rowerze ćwiczymy również nasze oczy, które silnie pracują, obserwując otoczenie podczas wyprawy do lasu czy nad jezioro. Dając możliwość odpoczynku od ekranu telewizora czy komputera, zapewniamy oczom relaks i regenerację oraz lepszy wzrok wraz z upływem lat.
Jazda po szczęście
Godzina na rowerze to pewność dobrego samopoczucia przez wiele godzin. Po treningu uwalniają się endorfiny, zwane hormonem szczęścia, dlatego po ćwiczeniach jesteśmy pełni energii i radości. A możliwość obcowania z natury podczas rowerowych eskapad zapewnia też ukojenie dla naszej duszy.
Brak komentarzy.