Czy warto kupić rower składany na zamówienie?
Żyjemy we wspaniałych czasach – wchodzisz do sklepu, wybierasz gotowy produkt, płacisz, bierzesz i używasz. Ale czemu nie skomplikować sobie życia? I tak np. możesz kupić rower składany na zamówienie. Jak to się odbywa, ile kosztuje i czy jest to rozwiązanie tylko dla profesjonalistów – na te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Składany rower zazwyczaj kojarzy się ze sprzętem, który ktoś samodzielnie złożył z wybranych części. Jednak na rynku obecnych jest mnóstwo firm, które oferują usługę składania roweru. Czy warto nawiązać współpracę z taką firmą? Jeżeli nie dysponujesz dobrze wyposażonym warsztatem oraz dużą wiedzą w temacie, to zdecydowanie tak. Złożenie roweru wymaga doświadczenia, świadomości tego, jakie komponenty są ze sobą kompatybilne oraz trzeba posiadać profesjonalne narzędzia. Bez tego stworzenie składaka może okazać się przedsięwzięciem przerastającym twoje możliwości. Do tego będzie to przedsięwzięcie frustrujące, kosztowne, a często jego efektem stanie się rower o słabych parametrach eksploatacyjnych.
Firma profesjonalnie zajmująca się składaniem rowerów pomoże ci w tworzeniu konfiguracji. Nie wszystkie części pasują do siebie. Trzeba chociażby wiedzieć, jak dobrać przerzutkę z korbą, łańcuch z kasetą czy tarcze z kołem. Jest mnóstwo niuansów, które należy uwzględnić tworząc rower, w tym sporo takich, które wymagają po prostu doświadczenia i praktycznej wiedzy, ponieważ nie wynikają z tabelki z suchymi danymi.
Ile to kosztuje? To pytanie tak mało precyzyjne, jak pytanie o cenę roweru. Można jednak przyjąć, że raczej nie składa się na zamówienie rowerów tanich, lecz takie profesjonalne lub półprofesjonalne, do użytku sportowego i wyczynowego. Przy takim sprzęcie ceny podzespołów są już na tyle duże, iż koszt samej usługi montowania i doradztwa będzie marginalny. Może zdarzyć się też tak, że firma składająca jest od razu sklepem lub pośrednikiem zarabiającym na prowizjach, więc zapłacisz tylko za części, a reszta będzie już wliczona w tę stawkę.
Czy rower na zamówienie to rozwiązanie tylko dla profesjonalistów? Cóż, jeżeli masz standardowe potrzeby, to raczej tak, ponieważ kosztuje to więcej niż nabycie gotowej konfiguracji. Jednak jeśli jesteś zawodowcem lub bardzo ambitnym amatorem, możesz pomyśleć o dedykowanym customie. Zaletą takiego roweru będzie to, iż zostanie on w pełni dostosowany do twoich potrzeb, specyfiki twojego ciała, jak też specyfiki tras, które pokonujesz. Z tego też względu po rower na zamówienie warto sięgnąć, gdy się już przejeździło ileś tysięcy kilometrów i jest się świadomym swoich potrzeb i ograniczeń.
Wybór customa czasami ma też inne podłoże – zdarzają się osoby, które chcą po prostu mieć rower unikatowy, i to na poziomie wyglądu. W rowerze na zamówienie to ty decydujesz o wszystkich dodatkach czy barwach, dzięki czemu możesz zbudować maszynę marzeń: nie tylko sprawną, ale też piękną.
Możliwość pełnego dostosowania roweru sprawia, iż rower robiony na zamówienie to rozwiązanie także dla osób z niepełnosprawnościami. Często jest tak, że jest to niewielkie upośledzenie ruchowe lub inne, umożliwiające jazdę rowerem, o ile zostanie on poddany odpowiednim modyfikacjom, np. brak palców u dłoni. W takim przypadku rower na zamówienie to konieczność, a jednocześnie daje on osobie możliwość cieszenia się tym wspaniałym hobby, jakim jest jazda na rowerze.
Brak komentarzy.