Rodzaje ochraniaczy rowerowych

Podczas jazdy na rowerze jesteśmy narażeni na różnego rodzaju niebezpieczeństwa w postaci upadków, uderzeń, otarć, kolizji czy wypadków. Przed rozpoczęciem jazdy warto pomyśleć o zabezpieczeniu najbardziej narażonych części ciała.

Podstawowym i bezwzględnie koniecznym ochraniaczem rowerowym jest oczywiście kask, który przede wszystkim zmniejszy ryzyko uszkodzenia czaszki podczas ewentualnego wypadku, a niejednokrotnie może uratować nasze życie. W kasku powinien jeździć każdy rowerzysta, bez względu na to czy porusza się po bocznych drogach, parkach czy mieście. Zbudowane są one ze specjalnych giętkich i podatnych materiałów. Zewnętrzna warstwa to skorupa z tworzywa sztucznego, a pod nią znajduje się sztywna pianka. W części czołowej zamontowane są wewnętrzne poduszeczki, które podczas uderzenia (zależnie od jego siły) deformują się i zmieniają małą powierzchnię styku z uderzeniem na dużą powierzchnię przenoszenia. Każdy kask ochronny posiada regulację oraz zapięcie na pasku, które pozwalają idealnie dopasować go do naszej głowy. Dobór odpowiedniego kasku zależy od rodzaju uprawianej jazdy rowerowej, bo inny jest dla amatora jeżdżącego rekreacyjnie, a inny dla sportowców i wyczynowców ekstremalnych.

Ponieważ kolana i łokcie to miejsca najbardziej narażone na wszelkie obrażenia podczas upadku przy jeździe rowerowej, to kolejnymi, równie ważnymi ochraniaczami, są różnego rodzaju nakolanniki i nałokietniki. Te klasyczne wykonane są z twardych tworzyw, a mimo tego nie przeszkadzają w poruszaniu się i zapewniają znakomitą ochronę. Na rynku dostępna jest również nowa generacja nakolanników, których podstawą jest elastyczny żel utwardzający się dopiero podczas zderzenia. Przy doborze nałokietników pamiętajmy o idealnym dopasowaniu ich do obwodu naszego ramienia oraz długości przedramienia.

Dobrze dobrane spodenki rowerowe, to podstawowa ochrona naszej pupy, na którą przypada największy nacisk podczas pedałowania. Idealnym pomysłem jest zaopatrzenie się w spodenki uszyte z wysokiej jakości materiałów, w technologii bezszwowej i najlepiej z szelkami wykonanymi z siatki. Należy również zwrócić uwagę na odpowiedni rodzaj i kształt wszytej wkładki, bo powinna ona dobrze odprowadzać pot i tym samym uchronić nas przed wszelkimi odparzeniami i otarciami powstającymi od siodełka. Spodenki rowerowe sprawdzą się tak samo przy jeździe na długich, jak i na krótkich dystansach.

Ochrońmy także nasze stopy, które wywierają duży nacisk na pedały podczas jazdy. Zaopatrzmy się więc w twarde buty ze specjalną podeszwą, najlepiej do kostki aby nie krępowały ruchów stóp, idealnie przylegające co da nam stabilizację i zwiększy komfort jazdy. Świetnym rozwiązaniem są buty zapinane (zamiast wiązanych), co minimalizuje ryzyko wkręcania się sznurówek w pedały. Rączki kierownicy roweru wykonane są z różnych tworzyw sztucznych o przeważnie szorstkiej powierzchni. Warto więc również zabezpieczyć dłonie rękawiczkami ochronnymi bez palców lub z placami, krótkimi czy długimi, zależnie od warunków atmosferycznych i pory roku. Uchronią nas one przed otarciami , ułatwią trzymanie kierownicy i wspomogą podczas upadku.