Rower górski, trekkingowy… co to znaczy? Typy rowerów

Moda na jazdę rowerową cały czas się pogłębia. Jednoślad doskonale sprawdza się w mieście, bo pozwala ominąć uciążliwe korki, a poza miastem to przyjemny sposób na przemieszczanie się i aktywne spędzanie czasu. Rowery można już wypożyczać, a w komunikacji miejskiej ich przewożenie zazwyczaj jest darmowe. Decydując na zakup nowego roweru, warto poznać różne jego rodzaje i wybrać ten, który najlepiej sprawdzi się przy naszym trybie życia. W polskich sklepach szeroka gama jednośladów może przyprawić o zwrot głowy, dlatego poniżej opisy najważniejszych typów rowerów.

Rower górski

Popularny „góral” doskonale sprawdza się do jazdy w terenie, np. w lesie czy po łące. Wyróżnia się kilka rodzajów rowerów górskich, m.in. ATB (bardziej turystyczne jednoślady na kołach o wymiarze 26 cali), Downhill (rowery zjazdowe o bardzo lekkiej konstrukcji) czy rower crossowy (z szerokimi nawet 29-calowymi oponami). Wzmocnione bieżniki w oraz niekiedy nawet dwa amortyzatory pozwalają dopasować rower górski do poziomu trudności trasy.

Rower szosowy

Przeciwieństwem górala jest szosówka. Typowy rower do jazdy po asfalcie. Wyposażony w duże, zazwyczaj 28-calowe koła oraz gładkie opony. Taki rower pozwala na swobodne prowadzenie i pełną kontrolę. Aby zahamować lub zmienić przerzutkę nie trzeba odrywać rąk od kierownicy, bo wszystkie mechanizmy znajdują się w zasięgu placów dłoni. Natomiast wyższe ułożenie ramy sprawia, że rower zyskuje bardziej rekreacyjny charakter, lepszy do pokonywania dłuższych dystansu przy wolniejszym tempie jazdy.

Rower trekkingowy

Rower szosowy i górskim w jednym? Pojazdy trekkingowe mają właśnie spełniać obie te funkcje. Rowery o funkcji turystycznej posiadają błotniki, bagażnik oraz dodatkowe oświetlenie. Dzięki wygodnej pozycji za kierownicą rower trekkingowy sprawdzi się przy dłuższych wyprawach na różnych rodzajach nawierzchni – twardej oraz miękkiej.

Rower miejski

Stale rosnąca popularność roweru miejskiego wynika z jego niższych cen oraz uniwersalność. W Amsterdamie każdy ma taki rower i ten trend da się zauważyć już w innych miastach europejskich. Przeznaczony do jazdy po ścieżkach rowerowych, a dzięki wyprostowanej pozycji, zatrzymywanie się jest prosty, a plecy odciążone. Większość rowerów miejskich posiada błotnik, bagażnik oraz koszyk na kierownicy. Dzięki pełnej osłonie łańcucha rower sprawdza się o każdej porze roku, a stopka i oświetlenie zapewniają bezpieczną i wygodna podróż najczęściej z domu do pracy.

BMX

Rower do zadań specjalnych, który pozwala na wykonywanie niezwykłych trików. BMX sprawdzają się zarówno w miejskiej przestrzeni, jak i na specjalnych torach do robienia ewolucji. Charakterystyczne 20-calowe koła oraz pionowa kierownica, dlatego BMX-a nie da się pomylić z innym typem roweru. Wykonywanie skoków możliwe jest za sprawą przymocowanych do osi kół rurek.

Rowery składane

Najwygodniejsze pojazdy do przeważenia – rowery składane można złożyć i włożyć do bagażnika samochodowego i korzystać w razie potrzeby. Dwa ruchy wystarczą, by były gotowe do jazdy. Wysokie opony i lekka konstrukcja sprawiają, że popularne składki sprawdzają do jazdy na płaskiej nawierzchni.