Rower zimą

rower zima

AntonMatveev/bigstockphoto.com

Miłośnicy dwóch kółek nie potrafią zrezygnować z przejażdżek rowerowych nawet wtedy, gdy temperatura spada poniżej zera. Jazda rowerem dostarcza wielu przyjemności, jest doskonałym sposobem na relaks i dbanie o kondycję psychofizyczną.

imowe wyprawy rowerowe wymagają nie tylko odpowiedniego ubioru, ale również umiejętności i odpowiedniej techniki jazdy po oblodzonej nawierzchni, czy zamarzającym deszczu.

Główną zasadą ubierana się podczas rowerowych przejażdżek jest zasada na „cebulkę”. Lepiej jest ubrać kilka cieńszych warstw, żeby w razie większej temperatury móc zdjąć jedną z nich, niż jeździć w jednej grubej warstwie (np. kurtce). Podczas zimowej wyprawy rowerem wystarczy np. koszulka, cienka bluza i kurtka. Warto pamiętać, że jadąc na rowerze pracujące mięsnie rozgrzewają się, więc nie ma potrzeby ubierania się tak ciepło, jak wtedy gdy czekamy na przystanku na autobus czy tramwaj. Istotnym elementem zimowej garderoby rowerzysty są rękawiczki, a także osłona głowy, pęcherza i stóp przed zimnem. Przed wyjściem na mróz należy zabezpieczyć twarz i usta warstwą ochronną tłustego kremu (roweroweporady.pl). Na rynku dostępnych jest wiele propozycji odzieży termoaktywnej dla rowerzystów, która skutecznie chroni przed zimnem. Ważnym elementem garderoby są również odpowiednie buty za kostkę, które ochronią stopy przed zimnem. Przede wszystkim należy nie dopuszczać do zapocenia skóry, a także chronić nos i buzię przed wysokim mrozem (np. – 10), aby nie nawdychać się mroźnego powietrza. Pomocne przy tym są np. specjalne kominiarki.

Przed wyjazdem na zimowe drogi należy odpowiednio przygotować rower. Można zainwestować w opony z większym bieżnikiem. Na oblodzonej nawierzchni trzeba unikać dużych prędkości, a także gwałtowanych manewrów. Wszelkie ostre zakręty czy hamowania mogą doprowadzić do upadku. Śliska nawierzchnia wymaga bardzo ostrożnego pedałowania. Jadąc należy uważnie obserwować drogę i rozważnie reagować na pojawiające się niedogodności (np. koleiny, przejazd przez torowisko). Zimową porą należy korzystać z tylnego hamulca i zatrzymywać się powoli. Należy korzystać szczególnie ze ścieżek rowerowych, a także zwracać baczną uwagę na innych użytkowników ruchu drogowego. Pługi odśnieżające główne ulice spychają śnieg na boki, gdzie zalega on często na poboczu i trasa jest nieprzejezdna dla rowerzystów (www.kdk.pl).

Rowerzyści, którzy jednak nie zamierzają uprawiać jazdy rowerem zimową porą, powinni odpowiednio przygotować swój jednoślad na przechowanie. Rower powinien być odpowiednio zabezpieczony i zakonserwowany. W pierwszej kolejności należy oczyścić, umyć, osuszyć łańcuch, a także nasmarować cały napęd. Warto również wyregulować hamulce oraz przerzutki (www.kdk.pl). Po takich zabiegach miłośnicy jazdy rowerem poza sezonem zimowym, mogą czekać już tylko na wiosnę.